Książka refleksyjna

Człowiek czasem wcale nie docenia tego, co ma. Dzieci, które kochają psocić, ciągle nas denerwują. Mąż, który zawsze siada na kanapie po pracy, nie wykazujący żadnych chęci pomocy, mógłby dla nas nie istnieć. No, ale kobiety są czasem wcale nie lepsze, nie zauważając tego, że mąż chciałby zasłużyć na chwilę uwagi. Trzeba przyznać, że są to małe, czasem niezbyt istotne z punktu widzenia sprawy, ale doceniamy je dopiero wtedy, kiedy doświadczymy jakiejś straty. Tylko, że wtedy jest już za późno. Czasem może lepiej mniej się złościć, aby dostrzec, co tak naprawdę fajnego daje nam los. Może uda nam się dostrzec takie błahe, ale jakże cenne sprawy, jeżeli weźmiemy do ręki książkę pt. “Lot nisko nad ziemią” Ałbeny Grabowskiej.

Powieść zwykła – niezwykła

Ałbena Grabowska znana jest z tego, że pisze niesamowite książki dla dorosłych. Chociaż na swoim koncie ma też kilka bardzo udanych książek dla dzieci, gdzie główną rolę gra mały Janek – fanatyk gier komputerowych. Dzisiaj nie o Janku, ale o kimś zupełnie innym. “Lot nisko nad ziemią” to książka, którą można rozpatrywać z dwóch perspektyw. Żeby to zrozumieć w pierwszej kolejności należy poznać główną bohaterkę. Weronika dorastała w czasach, kiedy marzenia były czymś naprawdę cennym. Chociaż ona od małego była uczona, że na takie coś nie może sobie pozwolić. Jej ojciec zawsze jej powtarzał, że nie powinna marzyć, ani wychodzić przed szereg. Każdego dnia młoda dziewczynka słuchała takich ojcowskich “prawd”, przez co sama w życiu dorosłym powielała te schematy. Kobieta nigdy nie starała się wzbić ponad ziemię, aby mieć odwagę sięgnąć po swoje marzenia.

Życie od nowa

Jej życie nieco przyspieszyło, kiedy miała dwadzieścia kilka lat. Wtedy to los postawił na jej drodze Sławka. Ten niezwykle ujmujący mężczyzna stał się miłością jej życia, a już niedługo życiem. Wtedy to Weronika poczuła, że może o wiele więcej. Również ma prawo do spełniania swoich marzeń. Tylko, że to niezwykłe szczęście, które ją dotknęło runęło po 10 latach, kiedy Sławek umiera w wypadku. Weronika znowu staje się przygaszoną osobą, która nie wyróżnia się z tłumu. Jej życie stało się czymś jeszcze gorszym, jej lot nad ziemią niebezpiecznie się obniżył. Czy kobiecie uda się życie ułożyć od nowa? Czy gdyby tata nie powtarzał jej takich bzdur w dzieciństwie, jej życie wyglądałoby zupełnie inaczej? Całkiem możliwe, że wszystkie odpowiedzi znajdziemy w tej oto książce, która jest niezwykle fascynującym refleksyjnym przewodnikiem.