Trudna historia życia Weroniki

Lot nisko nad ziemią” to powieść Ałbeny Grabowskiej (https://www.taniaksiazka.pl/lot-nisko-nad-ziemia-albena-grabowska-p-1454154.html), autorki, która podbiła serca setek tysięcy czytelników swoimi książkami. Tym razem pisarka stworzyła smutną historię o losach wszystkich tych, którzy kogoś lub coś utracili.

Myślenie o śmierci

Każdy z nas choćby czasami myśli o śmierci, czy chce tego czy nie. Jednak myśli te odsuwamy od siebie jak najdalej i modlimy się, abyśmy my i nasi najbliżsi żyli jak najdłużej. Nikt nawet nie chce myśleć jaka byłaby reakcja na śmierć bliskiej nam osoby. Czy z czasem udałoby się z tym pogodzić? Czy potrafilibyśmy żyć jak dawniej i być chociaż w ułamku tak szczęśliwi jak wcześniej? Czy może jednak utknęlibyśmy w domu pogrążeni w smutku i żałobie? “Lot nisko nad ziemią” to książka, która niejako wymusza na czytelniku właśnie takie myśli. Czy to dobrze? Trzeba pamiętać, że śmierć to też fragment życia każdego z nas.

Bohaterska Weronika?

Weronika jest główną bohaterką powieści Ałbeny Grabowskiej. Dojrzewa w czasach PRL, kiedy to celem była przeciętność. Dziewczynie udaje się wybrać zawód, który kocha, poznaje również wspaniałego mężczyznę, który jest miłością jej życia. Wydawać by się mogło, że szczęścia bohaterki nic nie jest w stanie zniszczyć.  Wydawać by się mogło – to chyba najlepsze określenie, bowiem szczęście Weroniki trwa zaledwie dziesięć lat. Jej ukochany mąż, niewątpliwa miłość jej życia umiera w wyniku potrącenia przez samochód, którym kieruje pijany mężczyzna. Weronika nie może otrząsnąć się po tym wydarzeniu, ma wrażenie, że jej życie dobiegło końca. I nie ma już nic.

Trudna tematyka śmierci


Autorka przedstawia bardzo trudny temat – życia i śmierci, smutku i radości, szczęścia i rozczarowania. Weronika jest na skraju wyczerpania, zaczyna nienawidzić swojej pracy, która wcześniej wprawiała ją zawsze w dobry nastrój, życie stało się zupełnie puste. Codzienność przytłacza ją. Chociaż mijają kolejne dni, tygodnie, miesiące, żałoba nie ustaje. Mimo, że ubrania męża tracą jego zapach, a litery na nagrobku szarzeją, życie cały czas nie ma sensu. Kobietę przepełnia ból, wpada w ciężką depresję, staje się człowiekiem zgorzkniałym i zapomina jak nawiązywać dobre relacje z ludźmi. Szuka pocieszenia i znajduje je nie tam, gdzie powinna.

Lot nisko nad ziemią” to trudna historia, którą czyta się dość ciężko, jednak sama tematyka właśnie taka jest. Jedno jest pewne – powieść jest warta uwagi i przeczytania, jednak trochę przygnębia. Ale również daje sporo do myślenia. Co byś zrobił/a na miejscu Weroniki? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna.